نصب لوستر در سقف یونولیتی


نصب لوستر در سقف یونولیتی یکی از بهترین روش‌های افزایش زیبایی و روشنایی در داخل منزل است. در این مقاله، مراحل نصب لوستر در سقف یونولیت به صورت کامل شرح داده شده است تا به شما کمک کند تا این کار را به راحتی و با کیفیت انجام دهید.

منظور از سقف یونولیتی چیست؟

اول از همه باید با مفهوم سقف یونولیتی آشنا شوید و مطمئن شوید که قرار است نصب لوستر در سقف یونولیتی را انجام دهید، یا آنکه با یک سقف معمولی سر و کار دارید.

در تعریف سقف یونولیتی گفته شده است که: “این نوع سقف پلیمری سفید رنگ است و به دلیل آنکه عایق حرارت، عایق صوت و عایق رطوبت می باشد، در سال های اخیر صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است”.

نکات قبل از نصب لوستر در سقف یونولیتی

در مورد نصب لوستر در سقف یونولیتی توضیحاتی بیان کردیم.

نصب‌کردن لوستر در سقف‌ یونولیتی با دیگر نمونه‌ها تفاوت دارد و باید مراحلی را که بیان می‌کنیم را دنبال کنید. این مراحل عبارت‌اند از:

 • برای اینکه بتوان لوسترهای سنگین را در سقف یونولیتی وصل کرد، باید با یک مته گردبر شماره ۱۰ و دریل سوراخی در سقف ایجاد کنید.
 • با کمک ابزاری به نام پیچ‌گوشتی، آکاستیوها را در اندازه ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متری (بستگی به ارتفاع یونولیت‌ها دارد) تراشیده شود تا به بتن دسترسی پیدا کنید.
 • برای نصب لوستر در سقف یونولیتی ابتدا باید با دریل یک سوراخ کوچکی را ایجاد کنید که به‌اندازه رول بولت باشد.
 • توسط یک انبردست رول بولت‌ها را داخل سقف گذاشته و بچرخانید تا در جای خود محکم شود.

نحوه نصب لوستر در سقف یونولیتی

بگذارید همین اول کار یک هشدار جدی بدهیم. اینکه اگر لوستر را روی سقف یونولیتی به شیوه ای درست نصب نکنید، اتصالات لوستر بعد از مدتی کوتاه شل شده و هر لحظه این احتمال وجود دارد که حادثه ای ناگوار رخ دهد. به همین خاطر فرایند نصب لوستر روی این نوع سقف را با دقت و حوصله بالا انجام دهید. درست است که انجام این کار وقت گیر است، اما مطمئنا ارزش نتیجه بدست آمده را دارد.

برای آنکه لوستر احتمالا سنگین وزن خود را به نحوی صحیح روی سقف سوار کنید، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید:

آشنایی با سقف‌های یونولیتی

پلاستوفام همان ماده‌ای است که همه آن را به نام یونولیت می‌شناسند. آنها نوعی پلیمر سفید رنگ هستند که عایق صوت، حرارت و رطوبت هستند. یونولیت‌های سقفی به خاطر مزایای بسیاری که دارند در صنعت ساختمان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند اما در کنار تمام این مزایا در نصب لوستر در سقف یونولیتی کمی دردسرساز هستند.

نصب لوستر در سقف یونولیتی

نصب لوستر در سقف یونولیتی

ابزار مورد نیاز برای نصب لوستر در سقف یونولیتی
برای نصب لوستر در سقف یونولیتی باید ابزار و لوازم مورد نیاز را قبل از شروع آماده و تهیه کنید. لوازمی که برای نصب لوستر سقفی به آن نیاز پیدا می‌کنید شامل موارد زیر است:

 • دریل و مته‌های گردبر برای سوراخ‌کاری سقف
 • رول بولت در سایز مورد نیاز برای نصب لوستر در سقف یونولیتی
 • پیچ گوشتی برای تراشیدن یونولیت
 • انبردست برای چرخاندن رول بولت
 • فازمتر برای تشخیص سیم فاز و سیم نول

سوراخ کردن سقف و اتصال قلاب و زنجیر لوستر به آن

  چگونگی فرایند نصب لوستر در سقف یونولیتی ارتباط مستقیمی با وزن لوستر دارد. اگر وزن لوسترتان سبک است کار راحت تری در پیش دارد، اما اگر لوستر سنگین است باید کارهای را بیشتری را انجام دهید که در ادامه توضیح داده ایم:

  نصب لوستر سبک در سقف یونولیتی

  اگر لوسترتان تا 7 کیلوگرم وزن دارد، لازم است در مرحله اول کارهای زیر را انجام دهید:

  • نخست به کمک دریل و مته گردبری شماره 3 یک سوراخ به عمق حدودی 8 سانتی متر، به حدی که متناسب با اندازه رول بولت باشد، روی سقف و در محلی که قرار است لوستر را نصب کنید، ایجاد نمایید.
  • در بخش بعدی رول بولت پروانه ‌ای را که قبلا تهیه کرده اید و اندازه اش متناسب با وزن لوستر است، با کمی فشار وارد سوراخ کنید.
  • در چنگک را بچرخانید و آن را به آرامی به داخل سقف فرو کنید، تا جایی که پره های رول بولت کاملا باز شوند (180 درجه) و در جای خود محکم قرار بگیرند.
  نصب لوستر در سقف یونولیتی

  نصب لوستر در سقف یونولیتی

  اتصالات لوستر سنگین در سقف یونولیتی را حتما باید به سقف اصلی (سقف بتنی) برسانید. برای انجام این کار در مرحله نخست، کارهای زیر را انجام دهید:

  • سوراخ کردن سقف برای لوستر سنگین نیز مشابه با لوستر سبک است. تنها باید از دریل و مته گردبری شماره 10 استفاده کنید و به کمک آن سقف را سوراخ نمایید.
  • در قسمت بعدی با کمک پیچ گوشتی آکاستیوهای سقف یونولیتی را به عمق حدودی 20 تا 25 سانتی متر بتراشید تا به بتن سقف اصلی برسید.
  • در این مرحله برای نصب لوستر در سقف بتنی با کمک دریل یک سوراخ که متناسب با اندازه رول بولت باشد، روی سقف ایجاد کنید.
  • در آخر نیز انبردست رول بولت را داخل سقف آنقدر بچرخانید تا کاملا باز شود و در جای خود محکم قرار بگیرد.

  متصل کردن کابل لوستر به جریان برق ساختمان

  در این مرحله باید راه اتصال بین لوستر و جریان برق را فراهم کنید. به این منظور موارد زیر را انجام دهید:

   • بخاطر ارتباط مستقیم با سیم برق، فیوز ساختمان را قطع کنید تا ایمنی بالا برود.
   • با استفاده از فازمتر سیم فاز و نول را تشخیص دهید (فاز برق دارد و نول بدون برق است).
   • سیم فاز لوستر را به سیم فاز سقف و سیم نول لوستر را به سیم نول سقف متصل کنید.
   • نکته: اگر لوستر احیانا 3 سیم داشت و در سقف فقط 2 سیم پیدا کردید، سیم زوج لوستر را لخت کنید و آن را با اتصال به سیم فاز تبدیل به یک سیم فاز کنید. این سیم را در نهایت به سیم فاز سقف وصل کنید. توجه داشته باشید که انجام این کار خطرات خاص خود را دارد، در نتیجه می توانید ضمن اطلاع از اجرت برقکاری ۱۴۰۱، از خدمات ارائه شده توسط متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

   نصب لوستر به قلاب

   حالا نوبت به اتصال لوستر به قلاب رسیده است. برای این کار در ابتدا زنجیر لوستر را اندازه کنید تا مجبور نشوید مقدار اضافی آن را جمع کنید. این اندازه را ترجیحا در حدی بگیرید که لامپ های لوستر به میزان کافی از سقف فاصله داشته باشند تا حرارت آنها به سقف آسیب نزند. در نهایت نیز زنجیر را به قلاب وصل کنید و با روشن کردن کلید، از زیبایی لوسترتان لذت ببرید.

   نکته: زمانی که سقف را دریل می کنید، بخشی از سقف خالی می شود و چهره زیبایی به سالن نشیمن نمی دهد. به همین منظور می توانید از یک گچ کار کمک بگیرید تا با مهارت خود سوراخ روی سقف را پر کرده و آن را مثل روز اول زیبا کنید. البته اگر نوع لوسترتان صفحه ای است، نیازی به انجام این کار ندارید، زیرا لوستر روی سقف پخش می شود و سوراخ آن را می پوشاند.

   نصب لوستر در سقف یونولیتی

    چند نکته در رابطه با نصب لوستر در سقف یونولیتی

    توجه داشته باشید که استفاده از روپلاک احتمال شل شدن و سقوط لوستر را از سقف یونولیتی افزایش می دهد. به همین خاطر توصیه می شود که در فرایند نصب لوستر در سقف کاذب از رول بولت با اندازه های متناسب با لوستر استفاده کنید. رول بولت های بزرگتر برای لوسترهای سنگین تر و رولت بولت های کوچکتر برای لوسترهای سبک تر به کار می روند.

    دقت کنید که لوسترهای سنگین به تیرچه های کار شده در سقف متصل نشوند، زیرا این کار هم ایمنی لوستر را کاهش می دهد و هم به استحکام سازه آسیب می زند.

    توجه داشته باشید که رول بولت ها نیز تحمل وزن لوستر تا سقف 10 کیلوگرم را دارند و برای لوسترهایی سنگین تر باید از زنجیر استفاده کرد.

    چرا بهتر است در فرایند نصب لوستر از متخصص برقکاری کمک بگیرید؟

    نحوه نصب لوستر از جمله کارهایی است که مستقیما با جریان الکتریسیته ساختمان سر و کار دارد. در نتیجه کوچکترین بی احتیاطی در انجام کار می تواند صدمه ای جبران ناپذیر به فرد وارد کند. به همین جهت توصیه می کنیم که برای بهره مندی از نصبی ایمن و بدون دردسر روی انواع سقف ها (از جمله نصب در سقف یونولیتی) حتما از یک برقکار ساختمان حرفه ای کمک بگیرید تا خیالتان از بابت انجام کار راحت باشد.

    امتیاز دهید

    بدون دیدگاه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    0912 75 25 7730919 44 70 774