نصب و سرویس کولر آبی + 13 مرحله آموزش

با توجه به خشک‌بودن آب‌وهوا در بیشتر مناطق کشور، تعداد مصرف‌کنندگان کولرهای آبی خیلی بیشتر است. در این مطلب تمام اقدامات اولیه برای نحوه نصب و سرویس کولر آبی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برای نصب و سرویس کولر آبی باید از کارشناس متخصص و تایید شده از سوی شرکت تولیدکننده کمک بگیرید، زیرا نصب اولیه باید طبق استانداردهای لازم انجام شود. اما برای نصب و سرویس کولر آبی، خودتان هم می‌توانید اقدام کنید. در اینجا تمام نکات لازم را که از شما یک سرویس‌کار کولر آبی بسازد شرح می‌دهیم. البته ناگفته نماند که شما فقط قادر به سرویس کولر هستید و تمام تعمیرات فنی باید توسط کارشناس انجام شود.

چرا کولر را سرویس کنیم؟

هر کدام از لوازمی که در خانه داریم با کار کردن متوالی و گذشت زمان فرسوده می‌شود و عملکرد آن کند خواهد شد. پس برای افزایش عمر مفید تمامی دستگاه‌های برقی، باید آنها را به صورت دوره‌ای سرویس کنید. کولر آبی از جمله لوازمی است که باید به سرویس کردن آن اهمیت داده شود. این امر هم باعث عملکرد بهتر و خنک‌تر شدن باد کولر می‌شود و هم موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و برق خواهد شد.

 

آیا برای نصب و سرویس کولر آبی نیاز به تخصص خاصی دارم؟

برای نصب و سرویس کولر آبی، بهتر است که تخصص داشته باشید یا به یک تکنسین مجرب و متخصص در این زمینه مراجعه کنید. این دستگاه‌ها شامل قطعات الکترونیکی، پمپ آب، فیلترها و دیگر اجزای مهم هستند که نیاز به تخصص و تجربه دارند.

اگر شما تجربه کافی در نصب و سرویس کولر آبی ندارید، بهتر است این کار را به تکنسین های فازینو در این زمینه بسپارید. این افراد می‌توانند عیب‌یابی کنند، قطعاتی که نیاز به تعویض دارند را شناسایی کنند و به شما راهنمایی کنند که چگونه این دستگاه را بهینه کنید.

همچنین، در صورتی که شما تصمیم به انجام سرویس دهی کولر آبی خود دارید، بهتر است که همه دستورالعمل‌ها و ایمنی‌های لازم را در نظر بگیرید و هیچ گاه به قسمت‌های داخلی دستگاه دست نزنید مگر اینکه به صورت حرفه ای اطلاعات کافی داشته باشید.

به طور کلی، برای سرویس دهی کولر آبی بهتر است که به تکنسین مجرب و متخصص فازینو در این زمینه مراجعه کنید تا بتوانید عملکرد بهینه و بدون مشکل این دستگاه را تجربه کنید.

چه زمانی کولر را سرویس کنیم؟

بهترین زمان برای سرویس کردن کولر، ابتدای فصل بهار است. قبل از آمدن موج شدید گرما باید به سراغ کولر بروید تا در صورتی که به هر دلیلی مشکلات فنی برای کولر پیش آمده باشد آن را برطرف کنید. بعد از این کار بهتر است هر دو هفته یکبار کولر را کنترل کنید.
این کنترل دوهفته‌ای فقط در حد یک نگاه اجمالی است، زیرا ممکن است تسمه کولر به هر دلیلی دچار پارگی شود که آسیب جدی به دینام وارد می‌کند. برای روغن کاری همان مدت ۳ ماه یکبار کافی خواهد بود.

 

در سال چند بار باید کولر را سرویس کرد؟

تعداد مراتب سرویس کولر آبی به این موارد بستگی دارد:

1. استفاده مداوم: اگر کولر آبی شما همیشه در حال استفاده است، بهتر است هر سه ماه یکبار سرویس آن را انجام دهید.

2. استفاده متوسط: اگر کولر آبی شما برای مدت زمان محدودی در روز استفاده می‌شود، بهتر است هر شش ماه یکبار سرویس آن را انجام دهید.

3. استفاده کم: اگر کولر آبی شما تنها در فصل گرما و برای مدت کوتاهی در روز استفاده می‌شود، بهتر است حداقل یکبار در سال سرویس آن را انجام دهید.

در هر صورت، توصیه می‌شود که قبل از شروع فصل گرما، حتماً کولر آبی خود را سرویس کنید تا بهترین عملکرد را ارائه دهد و در طول فصل گرما به شما خدمت کند. همچنین، در صورتی که کولر آبی شما نشانه‌های عملکرد نامناسبی مانند کاهش دبی آب، صدای عجیب و غیره دارد، باید بلافاصله آن را سرویس کنید.

 

آیا می‌توانم یک تعمیرکار حرفه‌ای را برای سرویس کولر آبی خود استخدام کنم؟

بله، برای سرویس کولر آبی خود، می‌توانید یک تعمیرکار حرفه‌ای را به عنوان پیمانکار استخدام کنید. تعمیرکاران حرفه‌ای با تجربه و دانش فنی خوب، می‌توانند به شما کمک کنند تا کولر آبی شما به بهترین حالت عمل کند و مشکلات آن را برطرف کنند.

برای انتخاب تعمیرکار حرفه‌ای، بهتر است از روی توصیه‌های دوستان، آشنایان و یا از سایت‌های معتبر و مرجع مشخصات تعمیرکاران در منطقه خود را بررسی کنید. همچنین، می‌توانید از تعمیرکارانی که مجوز رسمی دارند و از شرکت‌های معتبر خدمات تعمیر و نگهداری کولر آبی ارائه می‌دهند، استفاده کنید.

در هر صورت، مهمترین موضوع در استخدام تعمیرکار حرفه‌ای، اطمینان از دانش و تجربه او در انجام کارهای لازم برای سرویس کولر آبی شماست. در نهایت، با انجام سرویس دوره‌ای بهتر استعداد و دانش تعمیرکار حرفه‌ای را برای سرویس‌های بعدی نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

نصب و سرویس کولر آبی

قبل از این‌که برای سرویس کولر به پشت بام بروید، دریچه‌‎ها را باز کنید و یک دستمال مرطوب جلوی دریچه‌ها قرار دهید تا در صورت روشن کردن کولر، خاک و گردوغبار در خانه پخش نشود.
کولر باید در بهترین وضعیت قرار گیرد و تراز باشد. با این وجود شناور به درستی عمل می‌کند و مشکلی برای پمپ و دینام بوجود نخواهد آمد.

۱- کولر را خاموش کنید

قبل از هر کاری باید از خاموش بودن کولر مطمئن شوید. کلیدهای روشن و خاموش را بررسی کنید و اگر کولر با دوشاخه به پریز برق وصل می‌شود، آن را قطع کنید. ابتدا بدنه‌ کولر را با پشت دست و یا فازمتر کنترل کنید که تا برق نداشته باشد.

۲- پره‌های کولر را باز کرده و پوشال را تعویض کنید

تمام پره‌های ورودی هوا را از بدنه اصلی جدا کنید. در صورتی که پوشال‌ها فرسوده باشند، باید به فکر تعویض آنها باشید. بهترین مکان برای رشد باکتری و قارچ، پوشال‌ها هستند. به دلیل رطوبت این بخش‌ها باکتری و قارچ به سرعت رشد خواهند کرد. پوشال تمیز و جدید هم تاثیر بسیار زیادی روی خنک‌تر شدن باد کولر دارد.

تمام پوشال‌ها را از پره‌ها باز کنید و بدنه‌ پره‌ها را با فرچه تمیز کنید تا تمامی رسوب چسبیده به آنها جدا شوند.

پوشال‌های جدید را ابتدا خیس کرده و روی پره‌ها قرار دهید و شبکه‌های سیمی را به آن ببندید. هنگام خرید پوشال به ابعاد کولر و سایز پوشال توجه کنید که انتخاب درستی داشته باشید.
از هر پوشال بیش از دو سال استفاده نکنید. در صورتی که سال دوم الزامی برای تعویض پوشال نبود، باید هنگام سرویس کولر پوشال‌ها را بشویید.

 

پوشال کولر

۳- شست‌وشوی کولر

تمام ستون‌های کولر و کفی آن را با استفاده از یک فرچه تمیز کرده و رسوب‌های روی بدنه را پاک کنید. خروجی کفی کولر را باز کنید تا آب کثیف از آن خارج شود. توری زیر پمپ آب کولر هم باید تمیز و رسوب‌گیری شود تا آب بدون هیچ مانعی وارد پمپ شده و به تمام بخش‌های کولر انتقال یابد.

تمام قسمت‌های کثیف کولر را بشویید و در نهایت تمام پیچ‌هایی را که در مقابل چشمتان است با پیچ گوشتی سفت کنید. بعد از شست‌وشوی کامل کولر، درپوش کفی را ببندید و کولر را از آب پر کنید و کنترل کنید که آبی از کولر چکه نمی‌کند.

۴- شست‌وشوی مخزن حلزونی

در صورت وزش باد و وجود گردوغبار در هوا، داخل قطعات کولر از این گردوغبار و ذرات پر می‌شود و با روشن کردن کولر این ذرات به سمت کانال هدایت شده و در فضای خانه پخش خواهند شد. یکی از قسمت‌هایی که باید هنگام سرویس کولر تمیز کنید داخل مخزن حلزونی است.

اگر مخزن حلزونی تمیز نشود، با چرخش پروانه گردوغبار را به داخل خانه انتقال می‌دهد. البته تمام مخزن‌های حلزونی امکان شسته شدن ندارند. بلکه آن‌ دسته حلزونی‌هایی را که دارای حفره‌ای برای خروجی آب هستند می‌توانید بشویید. پس هنگام سرویس کولر، شست‌وشوی حلزونی فراموش نشود.

۵- دینام کولر؛ با رعایت احتیاط انجام دهید

دینام کولر هم فرایند گردش هوا را انجام می‌دهد. دینام هم مانند پمپ باید کاملا گردگیری و تمیز شود. بعد از تمیز کردن دینام، آن را به‌خوبی روغن‌کاری کرده و اتصالات کابل‌ها را بررسی کنید.

دینام کولر

۶- جعبه‌تقسیم برق کولر

جعبه‌تقسیم برق کولر را که در زیر سقف قرار دارد باید بررسی کنید. این قسمت نباید آسیب دیده و سیم‌ها دچار فرسودگی شوند. پس قبل از روشن کردن کولر، از سالم بودن این بخش مطمئن شوید.

جعبه‌تقسیم برق کولر

۷- فن و تسمه کولر

بعد از پمپ به سراغ فن و تسمه بروید. آن را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که مانعی برای چرخیدن آن وجود ندارد. تسمه را هم با دست کنترل کنید که فرسوده نبوده و تمام سطح آن سالم و بدون پارگی باشد. در صورتی که کوچک‌ترین مشکلی در تسمه مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید زیرا عملکرد فن و پمپ را دچار مشکل می‌کند.

فن کولر را هم تمیز و رسوب‌زدایی کرده و در صورت نیاز روغن‌کاری کنید.

تسمه کولر

۸- بررسی پمپ آب

بخش بسیار مهم در کولرها پمپ آب است که باید در نگهداری از آن‌ دقت کنید. همان‌طور که می‌دانید، پمپ کولر فرایند گردش آب را انجام می‌دهد. بهتر است تمام قسمت‌های پمپ آب را که شامل ورودی آب پمپ، شیلنگ انتقال و سبد می‌شود کامل تمیز کنید.

پمپ آب کولر

۹- روغن‌کاری یاتاقان‌های کولر

یاتاقان‌های کولر در دوسر محور مرکزی فن قرار دارند. در صورت شل و یا خشک شدن یاتاقان‌ها، هم عملکرد پروانه دچار مشکل می‌شود و هم صدایی ناهنجار به گوش می‌رسد. ابتدا یاتاقان‌ها را تمیز کنید، سپس آن را محکم کرده و در پایان روغن‌کاری کنید.

۱۰- سیستم توزیع آب در کولر

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در کولر، سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره‌های کولر است که موجب خیس شدن پوشال‌ها می‌شود. پس باید مطمئن شوید که هیچ مانعی موجب مسدود شدن لوله‌های توزیع آب نشده است. بهترین کار استفاده از یک فنر نازک است که آن را داخل لوله‌ها فرو کنید که اگر رسوبی در آنها وجود دارد، برطرف شود. شیلنگ انتقال آب از پمپ هم باید کامل رسوب‌گیری شود.

سه راهی آب کولر

 

۱۱- تنظیم شناور کولر

شناور در کولر میزان آب ورودی به کفی را کنترل می‌کند. در صورتی که شناور تنظیم نباشد، یا بیش از حد آب وارد کولر می‌شود، که نتیجه‌ آن سرریز شدن آب است و یا کمتر از استاندارد تشتک، آب داخل آن جمع می‌شود که به پمپ آب فشار آورده و پوشال‌ها به حد کافی خیس نمی‌شوند.

همچنین خراب بودن شناور موجب مصرف بیش از حد آب می‌شود. بعد از پر شدن کفی از عملکرد درست شناور مطمئن شوید. توجه کنید که شناور به موقع آب را قطع یا وصل می‌کند. اگر شناور به‌خوبی عمل نکرد، باید آن را تعویض کنید.

تراز بودن کولر به عملکرد درست شناور خیلی کمک می‌کند.

شناور کولر

۱۲- بررسی برزنت کولر

برزنت کولر که از دهانه کولر به کانال‌ها متصل است، وظیفه هدایت باد را به داخل کانال‌ها برعهده دارد. این برزنت باید همیشه سالم و فاقد پارگی باشد. در صورت پارگی برزنت، تمام فعالیت کولر بی‌فایده است و بادی که برای خنک شدن خانه تولید می‌شود، از حفره‌های روی برزنت خارج خواهد شد.
در این شرایط هم انرژی برق و آب هدر می‌رود، هم عمر کولر کاسته می‌شود. پس قبل از روشن کردن کولر از سالم بودن بست‌ها و برزنت مطمئن شوید.

برزنت کولر

۱۳- برپایی سایه‌بان برای کولر

بیشتر کولرهای آبی روی پشت بام‌ها قرار دارند و این بدان معناست که نور مستقیم آفتاب به آنها می‌تابد. پس برای این‌که نور آفتاب موجب تبخیر بیش از حد آب و گرم شدن باد کولر نشود، باید از سایه‌بان استفاده کنید.
سایه‌بان‌های کولر را از جنس پلاستیک مقاوم و به شکلی می‌سازند که تمام سطح کولر را بپوشاند.
سایه‌بان‌های کولر در دو نوع سنتی و مدرن ساخته می‌شوند. مدل‌های سنتی دارای یک چهارچوب هستند که در طرفین کولر قرار می‌گیرد.
سایه‌بان‌های مدرن هم دارای پایه‌هایی هستند که روی کولر قرار می‌گیرد و به نسبت فضای کمتری اشغال می‌کنند. البته امروزه نوع مدرن طرفداران بیشتری دارد.

سایه بان کولر

اقدامات نهایی برای کولر آبی

بعد از بررسی تمام اتصالات، رسوب‌زدایی و شستشوی کولر، باید تمام قسمت‌هایی را که نیاز به روغن‌کاری دارند روغن بزنید. در صورتی که رنگ قسمت‌هایی از بدنه کولر پریده باشد، باید آن را ترمیم کنید و با رنگ این سطوح را بپوشانید؛ زیرا همین پریدگی رنگ هم موجب زنگ‌زدگی بدنه خواهد شد.

بعد انجام تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، صبر کنید تا کولر آبگیری کند. بعد از این‌که تشتک کولر پر شد، پمپ آن را روشن کنید. تمامی قسمت‌های کولر را بررسی کنید تا آب به‌خوبی به پره‌ها منتقل شود. لوله انتقال آب را بررسی کنید که نشتی نداشته و آب را بدون مشکل منتقل کند. شناور را هم کنترل کنید تا ورود آب را به داخل کفی، به‌موقع قطع و وصل کند.

پوشال‌های روی دریچه را کامل خیس کنید و دریچه‌ها را ببندید. کنترل کنید که آب به‌خوبی روی دریچه‌ها پخش می‌شود یا نه. در صورتی که آب تمام سطح دریچه را پوشش نداد، دریچه را باز کرده و پوشال‌ها را کمی جابه‌جا کنید.
برای این‌که مانع ایجاد رسوب در کولر شوید، محصولاتی با عنوان رسوبگیر در بازار عرضه می‌شوند که ظاهری شبیه توپک و یا قرص دارند. این محصولات را داخل تشتک کولر قرار دهید و خواهید دید فرایند ایجاد رسوب در کولر به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.
حال کولر را روشن کنید. خواهید دید که کولر به‌خوبی کار می‌کند و باد خنکی از آن خارج می‌شود.

سرویس کار کولر آبی

تعمیرکار کولر آبی در شمال تهران ، با توجه به تمایل مردم به استفاده از این دستگاه‌های خنک کننده در فصل گرما، بسیار مهم و حیاتی است. کولرهای آبی به دلیل قیمت مناسب، مصرف کمتر انرژی نسبت به کولرهای گازی و همچنین نداشتن اثرات جانبی برای سلامتی افراد، جایگاه ویژه‌ای در بازار خود دارند.

شرکت‌هایی که سرویس کار کولر آبی در مناطق مختلف تهران را ارائه می‌دهند، بیشتر در فصل گرما فعالیت خود را گسترش می‌دهند تا تمامی مشتریان خود را در این زمینه پوشش دهند. این شرکت‌ها در ارائه خدمات خود، عموماً شامل تعمیر، نصب و راه‌اندازی، تعویض قطعات، تمیز کردن و سرویس دوره‌ای کولرهای آبی هستند.

در مناطق شرقی تهران به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه، استفاده از کولرهای آبی بسیار مرسوم است و سرویس کار کولر آبی در شرق تهران  نیز در این مناطق در فعالیت گسترده‌تری دارد. در مناطق جنوبی تهران به دلیل آب و هوای گرم و خشک، استفاده از کولرهای آبی بسیار رایج است و سرویس کار کولر آبی در جنوب تهران نیز در این مناطق به صورت گسترده‌ای فعالیت می‌کنند.

در مناطق غربی تهران نیز استفاده از کولرهای آبی بسیار مرسوم است و شرکت‌های خدماتی در این مناطق نیز به صورت کامل خدمات سرویس کار کولر آبی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. برای این مناطق نیز تمامی خدماتی که در مناطق دیگر ارائه می‌شود، توسط سرویس کار کولر آبی در غرب تهران در دسترس مشتریان قرار دارد.

در کل، سرویس کار کولر آبی در مناطق مختلف تهران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شرکت‌های خدماتی در این زمینه برای پوشش تمامی نیازهای مشتریان خود، در مناطق مختلف شهر فعالیت خود را گسترش داده‌اند.

 

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه

  • با سلام و عرض خسته نباشید
    ممنونم واقعا از فازینو و سرویس کارای کولرشون عالی و تمیز کارو انجام دادن
    کولری که 2 سال بود تازه خریده بودم خنک نمیکرد هر سرویس کاری هم اومد نتونست مشکل رو رفع کنه
    ولی متخصص های فازینو واقعا خیلی ساده حل کردن مشکل رو ممنونم از تیم شما
    با آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0912 75 25 7730919 44 70 774