کابل کشی کولر گازی

کابل کشی کولر گازی یک مهارت است که در نصب، عیب‌یابی و سرویس کولر گازی به کمک سرویس‌کار می‌آید. پس یکی از مهم ترین قسمت های نصب کولر گازی، سیم کشی و کابل کشی آن است. برای انجام این کار باید نکاتی را رعایت کرده تا از آسیب ها و خطرات احتمالی جلوگیری شود.

با ما در این مقاله از فازینو همراه باشید تا در رابطه با نحوه کابل کشی کولر گازی و اسپیلت اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

سیم کشی و کابل کشی کولر گازی و اسپیلت به چه صورت است؟

ابتدا باید با ابزاری که جهت سیم کشی و نصب برق کولر گازی از آن استفاده می‌شود آشنا شوید. این وسایل عبارتند از:

 • سر سیم زن
 • نوار چسب مخصوص
 • وارنیش
 • وایرشو
 • سیم لخت کن

حال می‌خواهیم بدانیم که برق مورد نیاز کولرهای گازی چگونه تامین می‌شوند؛ در کولرهای گازی اسپلیت که بین 12 تا 27 هزار هستند، برق مورد نیاز پنل خارجی به طور کامل از یونیت داخلی تامین می‌شود به طوری که، در نوع 28 هزار این مدل کولر، منبع برق جداگانه در کندانسور وجود دارد که برق مورد نیاز را تامین می‌کند.

یک کولر گازی اسپلیت 12 هزار را در نظر بگیرید؛ اگر ترمینال‌های روی کندانسور دستگاه را مشاهده کنید، علامت‌های L، E و N یا علامت‌های 1 یا 2 مشخص است که در واقع محل اتصال‌ سیم‌های برق کولر می‌باشند.

حال برای آن که فهمید هر ترمینال مربوط به کدام سیم است باید ملاحظه کنید که هر سیم خروجی مربوط به کدام قسمت از کولر است.

 • ترمینال شماره 1 یا سیم فاز L

این ترمینال همان سیم قهوه‌ای رنگی است که به ترمینال C کمپرسور کولر گازی اتصال پیدا می‌کند، پس سیم فاز از برد دستگاه دستور گرفته که باعث استارت زدن کمپرسور می‌شود.

 • ترمینال شماره 2 یا  سیم نول N

سیم نول یا شماره 2 که به ترمینال C بر روی خازن وصل می‌شود، از همان پایه خارج و به پایه R بر روی کمپرسور متصل می‌گردد.

نحوه-کابل-کشی-کولر-گازی-و-اسپیلت

 • ترمینال شماره 3 یا دستور گرمایش به شیر برقی

اگر کولر گازی از نوع سرمایشی و گرمایشی باشد، ترمینال‌های 3 و4 نیز بر روی کندانسور دستگاه قرار می‌گیرند. زمانی که کولر گازی در حالت سرمایش است، از طریق اتصال سیم به ترمینال شماره 3، بر روی پنل شیر برقی فعال می شود و با فعال شدن آن در حالت زمستانه، سوپاپ شیر سه راهی حرکت می‌کند. در نتیجه، سیکل به جای آن که گاز خروجی از کمپرسور را به کندانسور وارد کند، این گاز را به اپراتور هدایت می‌نماید. همچنین وقتی دستگاه از حالت زمستانه و گرمایشی خارج می‌شود، دقیقا برعکس این حالت اتفاق می افتد؛ یعنی برق از شیر برقی قطع شده و گاز به کندانسور وارد می شود.

 • ترمینال شماره 4 یا دستور استارت موتور فن

در کولرهای گازی (مخصوصا سرمایشی) ترمینال های 3 و 4 وجود نداشته و فقط ترمینال های 1، 2 و یک ترمینال مخصوص سیم ارت دیده می‌شود. در این حالت، برق وارد شده به دستگاه به همراه کمپرسور بوده و دستور استارت موتور فن کندانسور از طرف برد کولر گازی صادر می‌شود.

 • ترمینال های مربوط به خازن کولر اسپلیت

اگر نقشه خازن کمپرسور کولر گازی را ملاحظه کنید، پایه‌های آن را خواهید دید که به شرح زیر است:

 1. پایه مربوط به فن که با علامت F نمایش داده می‌شود.
 2. پایه مشترک بین فن و کمپرسور که با علامت C نمایش داده می‌شود.
 3. پایه مربوط به کمپرسور که با علامت Herm نمایش داده می‌شود.

پایه کمپرسور به یک سیم قرمز رنگ متصل شده و از آن سمت، به پایه C بر روی کمپرسور اتصال داد می‌شود.

نحوه کابل کشی کولر گازی و اسپلیت

قبل از آن که بدانید کابل کشی کولر گازی به چه طریقی صورت می‌گیرد، ابتدا باید اقلام مورد نیاز برای شروع این کار را بشناسید. برای انجام این کار به دو نوع کابل نیاز داریم: کابل برق کولر و کابل فرمان کولر.

سیم-کشی-کولر-گازی

 • کابل برق کولر: وظیفه این کابل تامین برق مصرفی در کولر بوده که با توجه به ظرفیت دستگاه در سایزهای متفاوت 2.5 در 2، 4 در 2 و 6 در 2 مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین دو را برای اینکه متوجه شوید از کدام سیم برای کابل کشی کولر گازی استفاده کنید، وجود دارد:
 1. روی پلاک کولر خود را مشاهده کنید، احتمالا مقدار جریان مصرفی دستگاه درج شده است. پس شما می‌توانید به راحتی شماره کابل برق کولر خود را پیدا کنید. مثلا اگر جریان مصرفی کولر شما بر اساس اطلاعاتی که بر روی پلاک دستگاه نوشته شده، در حالت ماکزیمم 12 آمپر نوشته شده باشد، سیم برق شماره 2.5 بهترین انتخاب خواهد بود. شاید به نظر شما، سیم 1.5 هم جواب‌گوی نیاز دستگاه باشد، اما به یاد داشته باشید، کولر گازی در حالت استارت اولیه، حدود یک و نیم برابر حالت معمولی برق مصرف می‌کند.
 2. اگر اطلاعات ذکر شده در پلاک کولر گازی شما مشخص نشده باشد، با استفاده از یک فرمول ریاضی می‌توانید جریان برق مصرفی کولر را محاسبه کرده و همچنین شماره سیم مورد نیاز را بیابید. ابتدا باید ببینید که ظرفیت کوار شما چند هزار است. سپس مقدار آن ظرفیت را بر عدد 3.5 تقسیم کرده و جواب را در 12 ضرب می‌کنیم. در نهایت جواب به دست آمده را بر عدد 2000 تقسیم کرده تا مقدار جریان مصرفی کولر گازی بر حسب آمپر مشخص شود.
 • کابل فرمان کولر گازی: این کابل وظیفه برقراری ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی را بر عهده دارد. پس کابل فرمان، تبادلات بین اپراتور و کندانسور را انجام می‌دهد. از رایج‌ترین سایزهای کابل های فرمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • 5 در 4
 • 5 در 5
 • 5 در 6
 • 5 در 7
 • 5 در 10

سیم-کولر-گازی

لازم به ذکر است، دو نوع کابل فرمان وجود دارد: نوع افشان و نوع شیلدار. نوع افشان برای کولرهای گازی معمولی بوده و نوع شیلدار برای کولر گازی‌های اینورتر. همچنین برای آن که بدانید کدام کابل را برای کابل کشی کولر گازی انتخاب کنید، باید پارامترهایی مانند ظرفیت کولر، فاصله بین دو یونیت داخلی و خارجی و نیز ظرفیت کنتور برق ساختمان بررسی شود.

 • فیوز برق مینیاتوری: از آنجایی که کولر گازی اسپلیت مصرف بالایی دارد، از این وسیله استفاده می‌شود. در نتیجه، اگر از فیوز مشترک روشنایی ساختمان برای کولر گازی استفاده شود، طول عمر وسایل روشنایی در ساختمان افت پیدا می‌کند. لازم به ذکر است، فیوز برق مناسب برای کولر گازی اسپلیت اگر از نوع C یا کندکار باشد، بهتر است. همچنین توجه داشته باشید، ماکزیموم جریان فیوز با مقدار جریان مصرفی دستگاه تناسب داشته باشد.

مراحل سیم کشی و کابل کشی کولر گازی

کابل کشی کولر گازی:

 • با استفاده از سیم لخت کن عایق اولیه کابل‌ها جدا کنید.
 • بعد از جدا کردن عایق کابل، طول سیم‌های داخلی کابل تنظیم شده تا اتصالی درست و ایمن به وجود آید. در کابل اصلی، سیم اول به عنوان بلندترین سیم (به طول 100 میلی‌متر) در نظر گرفته شده و سیم‌های بعدی به اندازه 20 میلی‌متر کوتاه‌تر از سیم بالایی در نظر گرفته می‌شوند، در دومین کابل، سیم اول به عنوان کوتاه‌ترین سیم، به طول 40 میل‌ متر در نظر گرفته شده و سیم‌های بعدی به اندازه 20 میلی‌متر بلندتر از سیم بالایی در نظر گرفته می‌شوند.
 • عایق هر یک از سیم‌ها به اندازه 20 میلی‌متر با استفاده از سیم لخت کن جدا می‌شوند.
 • در این مرحله، وایرشو (wire show) و وارنیش وارد سیم می‌شوند.
 • سیم‌های لخت شده هر کابل به اندازه 15 میلی‌متر در هم پیچیده می‌شوند.
 • وایرشو روی قسمت سیم‌های پیچیده شده، کشیده می‌شود، به طوری که کاملا روی سیم‌های لخت را بپوشاند. همچنین، دو انتهای وایرشو با استفاده از سر سیم‌زن، فشرده می‌شود.
 • وارنیش روی وایرشو کشیده شده و به اندازه‌ای با شعله حرارت داده می‌شود تا وارنیش سفت شود.
 • نوار چسب به صورت مجزا دور هر سیم پیچیده می‌شود.
 • در آخر نیز نوار چسب دور تمام سیم‌ها پیچیده شده و کابل‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

کلام پایانی

باید خدمت شما عرض کنیم که همکاران ما در فازینو، کابل کشی کولر گازی را به صورت کابل کشی خارجی انجام می‌دهند. تنها کافیست با شماره 09194470774 تماس گرفته تا همکاران ما بهترین و مجرب‌ترین سرویس‌کار را برای شما اعزام کند. همچنین اگر مشکلات برقکاری ساختمان داشتید، تیم فازینو بهترین برقکار سیار را برای شما اعزام می‌کند.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0912 75 25 7730919 44 70 774